5 grudnia br. delegacja sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i kierownictwa Policji udała się z wizytacją do Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie. Polish Formed Police UNIT w Kosowie stacjonuje od 2000 roku.
Początkowo z ramienia ONZ, a obecnie pod auspicjami Unii Europejskiej w ramach misji w zakresie praworządności EULEX, polscy funkcjonariusze we współpracy z siłami policyjnymi państw Europy czuwają nad zapewnieniem bezpieczeństwa regionu. Polska Policja jest aktywnie zaangażowana w misję EULEX Kosovo, czego wyrazem jest najliczniejsza reprezentacja osobowa, na którą składa się 105 policjantów oraz 3 ekspertów policyjnych pełniących służbę w strukturach Jednostki Specjalnej Polskiej Policji (JSPP). Aktualnie na terenie Kosowa służbę pełni XXXV rotacja JSPP. W kontyngencie służy obecnie 10 policjantów z bydgoskiego garnizonu.
Delegacji sejmowej przewodził przewodniczący komisji SWiA, poseł lewicy Wiesław Szczepański, a w jej składzie był poseł Jan Szopiński (członek sejmowej Komisji SWiA). Na czele delegacji policyjnej stał zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, a Bydgoszcz reprezentował pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego Policji insp. Mirosław Elszkowski.
– Wojskową Casą polecieliśmy do bazy Misji Unii Europejskiej EULEX w Prisztinie. Tam oczekiwał nas obecny szef misji Lars-Gunnar Wigemark oraz jego zastępca insp. Cezary Luba. Później spotkanie w bazie JSPP w Mitrovicy i wizyta na moście oddzielającym kosowskich Albańczyków od mniejszości serbskiej zamieszkującej w Kosowie. Polska Policja wykonuje niezwykle ważną misję prewencyjną i stabilizującą w tym nadal niebezpiecznym regionie Bałkanów. Nasi funkcjonariusze są dobrze postrzegani przez obydwie strony konfliktu – relacjonuje poseł Jan Szopiński.
Delegacja wzięła następnie udział w uroczystym apelu w bazie w Mitrowicy, pokazie taktyki działania z tłumem oraz przeglądzie wyposażenia jednostki.
Podczas apelu zastępca komendanta głównego Policji podziękował policjantom za służbę pełnioną z dala od domu, podkreślił znaczenie realizowanej przez polski kontyngent misji, a także w imieniu Komendanta Głównego Policji złożył funkcjonariuszom oraz ich rodzinom życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.
Zwieńczeniem pobytu była wizyta na moście na rzece Ibar, który łączy północną i południową część Mitrowicy. Jest to miejsce, w którym w 2002 roku podczas zamieszek na tle etnicznym rannych zostało 15 polskich funkcjonariuszy.
Źródło: policja.pl
opr. nim, 6 grudnia 2022 r.