W sobotę, 3 grudnia do Włocławka zjechali członkowie Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy na kolejne statutowe posiedzenie. Spraw politycznych dzieje się wiele i w kraju, i na lewicy, stąd potrzebne decyzje najwyższego organu partii w województwie.
– Dlaczego we Włocławku? Piotr Hemmerling, współprzewodniczący Rady Wojewódzkiej NL odpowiada, że było to już wcześniej zaplanowane, a w ogóle – obecność członków RW w siedzibie instancji w terenie, to wyraz oceny, tu – uznania dla działalności lokalnego grona działaczy. We Włocławku na wyróżnienie zasługuje praca i inicjatywność w samorządzie miasta i aktywność Klubu Radnych Lewicy. Dzięki temu udało się zrealizować najważniejsze zadanie z programu wyborczego SLD – wybudowanie tanich mieszkań na wynajem pn. „Projekt Celulozowa”. Nie mała w tym zasługa lidera Nowej Lewicy i zastępcy prezydenta Włocławka Krzysztofa Kukuckiego i Piotra Kowala sekretarza RM a zarazem przewodniczącego Rady Miasta. Przychylność ponad politycznymi podziałami prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego miała też ogromne znaczenie. Włocławski „Projekt Celulozowa” – konkretny pozytywny przykład działalności samorządowej i służącej mieszkańcom w sferze zaspokajania potrzeb mieszkaniowych będziemy rekomendować, jako wkład organizacji Nowej Lewicy w regionie, do krajowego programu partii na Kongresie Programowym Lewicy 11 grudnia br. w Łodzi – deklaruje Piotr Hemmerling.
Posiedzenie RW odbywało się w strojnej sali „Pałacu Bursztynowego”, przy ul. Okrężnej. Zaproszonymi na obrady byli członkowie Rady Miejskiej Nowej Lewicy z Krzysztofem Kukuckim i Wojciechem Grabczewskim – współprzewodniczącymi RM, Piotrem Kowalem – sekretarzem miejskim oraz radni klubu lewicy.
W gronie członków Rady Wojewódzkiej obecni byli posłowie na Sejm RP – Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Gawkowski.
Za stołem prezydialnym zasiedli prowadzący posiedzenie Piotr Hemmerling i Jacek Warczygłowa – współprzewodniczący oraz Zbigniew Welenc – sekretarz wojewódzki.
Piotr Hemmerling złożył sprawozdanie z działań podejmowanych przez współprzewodniczących w okresie od poprzedniego posiedzenia. Jacek Warczygłowa poinformował o przebiegu i postanowieniach obrad ostatniej Rady Krajowej partii, w których uczestniczył, m.in. o wspólnym starcie do wyborów z Partią Razem oraz zwołaniem w grudniu Kongresu Programowego Lewicy.
Zbigniew Welenc przedstawił stan liczbowy terenowych biur partii i poselskich, podkreślając wagę szczególnie dwóch nowo otwartych biur posłów Krzysztofa Gawkowskiego i Jana Szopińskiego w Tucholi i Mogilnie, na północy i południu województwa, co ułatwi mieszkańcom tamtych okolic kontakt w sprawach interwencji poselskich.
Kongres Programowy Lewicy, zapowiedziany na posiedzeniu wspólnym Rad Krajowych Nowej Lewicy i Partii Razem – zwołano na 11 grudnia br. do Łodzi. Będzie to zatem kongres obu partii łącznie, a weźmie w nim udział ok. 700 osób. Lewica przedstawi tam swoją bazę programową, czyli to, z czym pójdzie do wyborów. Nie bez znaczenia będzie zapewnienie należytego udziału reprezentantów partii województwa kujawsko-pomorskiego. O planowanym wyjeździe autokaru z Bydgoszczy mówił Zbigniew Welenc.
W kolejnym punkcie porządku obrad o przebiegu prac nad programem Nowej Lewicy w regionie miał poinformować Michał Wysocki koordynujący te prace, ale nie mógł uczestniczyć w posiedzeniu. Piotr Hemmerling potwierdził jedynie, że prace Zespołu Programowego nadal trwają i należy oczekiwać pilnego ich podsumowania. Pomocne wskazówki zapewne zawierać będą ustalenia Kongresu Programowego Lewicy w Łodzi. Główne obszary programowe lewicy skupiać się będą wokół spraw społecznych, usług publicznych i mieszkalnictwie.
Beata Krajewska – wiceprzewodnicząca RW, jednocześnie powołana na wojewódzką koordynatorkę projektu obywatelskiej ustawy „Renta wdowia” (wspólnie z wiceprzewodniczącą RW Kazimierą Janiszewską z Torunia) – przedstawiła informację o rozpoczęciu w regionie akcji zbierania podpisów poparcia. Akcja trwać będzie do 15 marca 2023 r. Skuteczne zgłoszenie w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy „Renta wdowia” wymaga poparcia przez 100 tys. obywateli. W ubiegłym tygodniu w siedzibach biur poselskich K. Gawkowskiego i J. Szopińskiego w Bydgoszczy powołano Wojewódzki Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w składzie którego są: poseł Jan Szopiński, poseł Krzysztof Gawkowski, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Piotr Hemmerling – współprzewodniczący RW NL, Jacek Warczygłowa – współprzewodniczący RW NL, Zbigniew Welenc – sekretarz wojewódzki RW NL, Henryk Grobelny reprezentujący służby mundurowe, wieloletni członek władz krajowych Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych, Zdzisław Tylicki – prezes Wojewódzkiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Krzysztof Markiewicz – prezes Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego, Harald Matuszewski – przewodniczący Rady OPZZ Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Lech Hemmerling – przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników, Mirosław Kozłowicz – zastępca prezydenta Bydgoszczy, Aleksandra Smolaga – Partia Razem oraz koordynatorki Kazimiera Janiszewska i Beata Krajewska.
Informacje organizacyjne oraz karta służąca zbieraniu podpisów (do pobrania) znajdują się na stronie RW Nowej Lewicy http://kujawsko-pomorskie.lewica.org.pl , np. TUTAJ
Faktyczne zbieranie podpisów już się rozpoczęło, w co zaangażowali się np. działacze lewicy Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia, Nakła nad Notecią, Lipna.
Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus poinformowała członków Rady Wojewódzkiej o inicjatywie kolejnej trasy objazdu kraju przez liderów Lewicy i parlamentarzystów, wzorem tej lipcowej, gdzie odbywano spotkania z mieszkańcami mniejszych miejscowości na ogólnodostępnych targowiskach, placach, parkach, miejscach rekreacji. Wyznaczony został już harmonogram tych tras objazdowych i województwo kujawsko-pomorskie odwiedzone będzie 18 maja 2023 r.
Przyszły rok naznaczony jest cechą „wyborczego”, bo bezpośrednio związany będzie z wyborami do parlamentu, które przypadną w drugiej jego połowie, dlatego Piotr Hemmerling przedstawił Radzie Wojewódzkiej projekt planu działań partyjnych w okresie do połowy roku. Na styczeń zaplanowano wyjazdowe posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego w Toruniu, w lutym posiedzenie Rady Wojewódzkiej zatwierdzającej budżet i spotkanie z działaczami lewicy oraz parlamentarzystami i samorządowcami województwa. W marcu prezydium RW z udziałem przewodniczących powiatowych oceni przebieg akcji poparcia projektu ustawy o „Rencie wdowiej”. W kwietniu Zarząd Wojewódzki omówi przygotowania do trasy objazdu posłów i spotkań z mieszkańcami w miejscowościach w regionie. Zadaniem dla wszystkich instancji będzie przygotowanie obchodów 1-majowego święta, a czerwcowa Rada Wojewódzka oceni działania I– i określi te na II półrocze.
Plan działań na przyszłe półrocze 2023 zatwierdzony został przyjęciem uchwały Rady Wojewódzkiej nr 4/2022.
Posiedzenie protokołowały – Zofia Stachura i Renata Biernacka.
Fot. nadesłane
Opr. nim, 3 grudnia 2022 r.