26 października 2022 r., w drugą rocznicę wydania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego odbierającego kobietom prawa aborcyjne, Rada Miasta Bydgoszczy nadała nazwę "Plac Praw Kobiet" placowi przy ul. Gdańskiej 6. Stało się to głosami radnych Bydgoszczy z klubów Lewica i Koalicja Obywatelska.
To na tym placu zbierały się kobiety i popierający je panowie, organizując manifestacje, protesty w obronie swoich praw, stąd ruszały marsze przez miasto…
W uchwale Rady Miasta Bydgoszczy zapisano podstawę prawną, usytuowanie placu, zgodę dotychczasowego najemcy, ale także obszerne uzasadnienie, odnoszące się do historii walki o prawa kobiet.
Czytając powyższe, trudno zrozumieć niestosowne zachowanie na Sesji RM części radnych z klubu PiS, którzy komentowali krytycznie uchwałę, np. sprowadzając prawa kobiet jedynie do prokreacji. Tymczasem, podczas niedawnych Krajowym Kongresie Kobiet w Warszawie, a nieco później na Europejskim Kongresie Kobiet w Toruniu głośno i dobitnie wybrzmiały przykłady dyskryminacji kobiet w sferze zatrudnienia, nierówności wynagradzania na tych samych stanowiskach, gdzie zatrudnieni są mężczyźni, przykłady znacznej większości kobiet poddanych mobbingowi i przemocy domowej. W szkołach ciągle brak rzetelnej edukacji seksualnej, a 15-letnie dziewczyny nie mogą pójść bez rodziców na badanie do ginekologa…
Na fot. poniżej uczestnicy bydgoskiej manifestacji 26 października 2020 r., którzy umówili się o godz. 17 na ul. Gdańskiej pod siedzibą PiS, czyniąc przedpremierowy chrzest dzisiejszego placu Praw Kobiet.
Iskrą zapalną tamtych protestów stała się decyzja sędziów Trybunału, którzy uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu – jest niezgodna z konstytucją RP. Później w kolejnych latach pokłosiem tych postanowień były m.in. tragiczne losy śmierci młodych kobiet z Izabelą z Pszczyny, Agnieszką z Warszawy, Justyną, Dominiką… tych imion jest więcej.
Inicjatywa uchwały Rady Miasta Bydgoszczy zrodziła się w gronie działaczy stowarzyszeń Ster na Demokrację, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Obywatele RP Bydgoszcz.
Uchwała wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Warto zaznaczyć, że poza satysfakcją inicjatorek, kobiet aktywnych w życiu społecznym miasta, symbolem dzieł przypominania, uchwała nie rodzi żadnych skutków finansowych dla budżetu miasta.
Opr. nim, 27 października 2022 r.