fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Warsztaty Terapii Zajęciowej na skraju upadku

W oświadczeniach poselskich podczas sesji Sejmu RP, poseł Jan Szopiński upomniał się o byt wielce pożytecznych placówek opiekuńczych – warsztatów terapii zajęciowej. Spośród ponad 700 w kraju, kilkadziesiąt istnieje w woj. kujawsko-pomorskim. Niewystarczające finansowanie ich działania sprawia, że chylą się ku upadkowi.

Poseł Jan Szopiński powiedział:

– Warsztaty terapii zajęciowej z Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego alarmują, że polityka finansowa ministerstwa wobec tych placówek znacznie utrudnia im prowadzenie działalności i doprowadzą je na skraj upadku.

W Polsce funkcjonuje 726 warsztatów terapii zajęciowej. Ze wsparcia tych placówek korzystają osoby dorosłe z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki tym placówkom ich podopieczni uczą się niezależności, sprawności i funkcjonowania w swoim naturalnym środowisku. Są też aktywnie włączani w życie społeczne i zawodowe.

Sytuacja ekonomiczna warsztatów pogarsza się z roku na rok. Ministerstwo np. nie docenia tego, że potrzeby terapeutyczne dorosłych uczestników warsztatów są takie same jak potrzeby dorosłych uczniów szkół przysposabiających do pracy, pomimo że obie te placówki są odmiennie finansowane.

Przedstawiciele warsztatów terapii zajęciowej wyliczają, że ze względu na skokowy wzrost cen konieczne jest zwiększenie jeszcze w tym roku o 600 zł miesięcznie dotacji na jednego uczestnika i zapewnienie warsztatom stabilnych warunków ekonomicznych na następne lata.

W związku z tym, na prośbę warsztatów terapii zajęciowej z Bydgoszczy, Białych Błot, Tucholi, Żnina, Sępólna Kraj., Świecia, Nakła, Szubina, Mroczy, Mogilna, Solca Kujawskiego, Inowrocławia, kujawsko-pomorskich liderów warsztatów terapii zajęciowej, wystąpiłem do pani minister Marleny Maląg z interpelacją, w której poprosiłem panią minister o zwiększenie przez ministerstwo w 2022 r. o 600 zł dofinansowania na jednego uczestnika terapii i zapewnienie warsztatom terapii zajęciowej stabilnej sytuacji finansowej, a przede wszystkim zwróciłem się z pytaniem, na czym będzie polegała długofalowa i bieżąca polityka ministerstwa wobec tych placówek.

Chodzi o to, aby wspierać ich działalność w przyszłości. Liczę na szybkie udzielenie przez panią minister odpowiedzi na zadane pytanie”.

O Odpowiedzi na interpelacje  – poinformujemy.

Posłuchaj wypowiedzi posła Jana Szopińskiego w Sejmie:

https://www.facebook.com/jan.szopinski/videos/746416229815731

Zobacz linki powiązane z interwencjami posła ws. warsztatów terapii zajeciowej i odpowiedziami ministrów:

Interpelacja nr 34448 - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej   z 11 lipca br. i odpowiedź z 2 sierpnia br.

Interpelacja nr 34587 - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  z 18 lipca br. i odpowiedź z 2 sierpnia br.

Interpelacja nr 35325 - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej   z 17 sierpnia br.

 

Opr. nim, 7 lipca 2022 r., aktualizacja 23 sierpnia 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem